ePotvrde za učenike
 • ePotvrde

The population of my region

Učenici III. a razreda, tehničari za računalstvo sudjeluju u projektu pod nazivom „The population of my region“. Ovim Projektom želi se potaknuti učenike na istraživanje povijesti svojega kraja, prije svega broja stanovnika. U Projektu će se dati statistički podaci o broju stanovnika svojega kraja tabelarnim i grafičkim prikazivanjem podataka. Isto tako, dat će se pregled aktivnosti stanovništva. Na samom kraju izradit će se nekoliko papirnatih stanovnika koji će otputovati u mjesto iz kojeg dolaze škole partneri. Radni su jezici projekta hrvatski jezik i engleski jezik. Projekt je namijenjen učenicima od 12 do 18 godina. Nositelji su Projekta profesor Branko Rumenović, koji je i osmislio Projekt, i profesorica Romunė Juknelienė koja je partnerica na europskoj razini. Ostali su partneri iz Hrvatske uključeni u Projekt: Manuela Mihaljević Sabljak iz Gimnazije Bernardina Frankopana Ogulin, Bojan Grba iz Srednje škole Slunj te Sanda Duk iz Ekonomske i upravne škole Osijek. Profesori partneri iz Europe koji rade na Projektu su: Dilara Kurt iz Turske te Carcel Ana Maria iz Rumunjske. U Projekt su se uključili i drugi profesori iz Litve, Turske i ostalih zemalja koji na svoj način daju podršku Projektu. Projekt traje četiri mjeseca. Prvi mjesec služi za predstavljanje i upoznavanje sudionika Projekta te za istraživanje povijesnih i geografskih karakteristika svojega mjesta. Nakon što se provede istraživanje slijedi izrada prezentacije i postavljanje na platformu eTwinninga. U drugom mjesecu učenici provode istraživanje o broju stanovnika u svojemu mjestu. Za istraživanje koriste literaturu, internet te mrežne stranice Državnog zavoda za statistiku. Nakon istraživanja, učenici prikazuju podatke pomoću tabela te grafičkih prikaza. Na kraju se rezultati prezentiraju ostalim sudionicima pomoću eTwinning platforme. U trećem mjesecu učenici provode istraživanje čime su se ljudi bavili u povijesti i čime se danas bave. U ovom dijelu učenici koriste literaturu dostupnu u školskoj i gradskoj knjižnici. Učenici traže i stare fotografije stanovnika svojega kraja te izrađuju prezentaciju i video uradak koji prezentiraju ostalim sudionicima Projekta. U ovom mjesecu slijedi i izrada nekoliko figurica stanovnika koji će putovati Europom. U četvrtom mjesecu slijedi razmjena stanovnika, izrada video isječka o putovanju stanovnika te završetak Projekta. Ciljevi Projekta: naučiti komunicirati sa svojim kolegama na način da slušaju jedni druge i prihvaćaju različito mišljenje te razvijaju kritičko mišljenje uvježbati javni nastup približiti učenicima statističke podatke potaknuti učenike na istraživanje o povijesti, broju stanovnika te o aktivnosti stanovnika svojega kraja promovirati statistiku u svakodnevnom životu prezentirati prikupljene podatke naučiti tabelarno i grafički prikazivati podatke vezane uz stanovništvo izraditi nekoliko figurica stanovnika Očekivani rezultati Materijali koji nastanu u ovom Projektu bit će objavljeni na mrežnim stranicama Projekta i Škole: oni će poslužiti kao motivacija ostalim partnerima i učenicima za korištenje raznih web alata u nastavi. Učenici i nastavnici uživat će u pozitivnom radnom okruženju i razmjeni informacija i iskustava, izrađivat će se Powerpoint prezentacije te video uradci, razvijati će se međukulturalna komunikacija, upoznavat će se kultura drugih naroda te će se stvoriti virtualno okruženje u kojem će učenici i nastavnici imati priliku upoznati se i povezati. Učenici su do sad napravili dvije faze projekta.. Izradili su video isječak o Gradu Slunju s par povijesnih činjenica i mnoštvo slika. Zatim su izradili statističke tablice i grafikone koje daju usporedbu broja stanovništva kroz povijest. Podaci su preuzimani od strane Državnog zavoda za statistiku. U nastavku Projekta očekuje nas još mnogo zanimljivih informacija o stanovnicima navedenih mjesta. Učenici iz Slunja rade na tome da svoje mjesto i stanovnike prezentiraju na najbolji mogući način ostalim kolegama iz Europe.

objavio: Ivan Bićanić   datum: 25. 4. 2016.